SCHVÁCENÍ KOPYT - LAMINITIS

09.09.2019
nejtěžší případ laminitis, kdy kopytní kost prorazila chodidlo. Jak vidíte, tohle ten kůň nepřežil
nejtěžší případ laminitis, kdy kopytní kost prorazila chodidlo. Jak vidíte, tohle ten kůň nepřežil

schvácení kopyt

Ne vždy to musí vypadat takhle. Řekla bych, že toto je laminitis 100% To už je opravdu velký průser, i když ani tento stav nemusí být zcela nevratný.

Všímejte si ale všech příznaků laminitis. Koně a jeho zdraví/výkon ovlivňuje i laminitis 5%. Co to je?

1 - 5% (první vlaštovky) - vlnky na kopytě, červené fleky v kopytní stěně, v bílé čáře. Kůń nemá problém s pohybem, chodí se mu docela dobře (ale uvnitř těla už se něco děje) Měli byste se zamyslet, kde je chyba...

6 - 20% separace kopytní stěny, více vlnek na kopytě a více červených fleků. Kůň je citlivější na kamínkách, na tvrdém porchu, v náročnějším terénu. Zkracuje chody, nepohybuje se zcela uvolněně. Děláte v managementu a krmení koně nějaké chyby.

21 - 50% výrazná separace kopytní stěny, mírná rotace a pokles kopytní kosti. Chodidlo je oslabené, z boku lze pozorovat prolomený profil, typický pro větší separaci. Kopyto je ploché a dlouhé ve špici. Kůň je velmi citlivý na kamínkách a na tvrdém povrchu, zkracuje chody a pokulhává. Lépe se mu chodí jen na písku a na trávě. Děláte v managementu a krmení koně ZÁSADNÍ chyby.

51 - 100 % to je velmi vážný stav, kdy lamelové spojení s kopytní stěnou je zánětem zdevastováno. Šlacha hlubokého ohýbače při odtržení stěny způsobí to, že kopytní kost zrotuje natolik, že je postavena na špici, která je velmi blízko chodidlu, při schvácení 100% prorazí chodidlo a je venku, což je život ohrožující stav s nevratným poškozením kopyt. (dá se částečně vyléčit rychlým zásahem odborníka a následně dobrým trimem, nikdy však už do plného zdraví koně).

Kůň nemůže chodit, má velké bolesti. Stojí v typickém postoji s předníma nohama vytaženýma co nejvíc dopředu, aby nestál na špicích, kde to strašně bolí, protože stěna se odtrhla. Nohy hřejí a pulsují. Aby špice vůbec nebyly zatíženy, podsadí se (dá zadní nohy více pod sebe a nese váhu na nich). V této chvíli je vhodná jakákoliv úleva, aby první, akutní fázi kůň nějak ustál, než nastanou hojivé procesy (analgetika, protizánětlivé léky, kast, v mírnějších případech vyměkčení, vypodložení střelky aby se odlehčila přední stěna, příp odstrouhání přední stěny až do bílé čáru nahoru v úhlu 45°, boty pro koně. Není vhodné nutit koně k pohybu, každý pohyb je extrémně bolestivý. Kryoterapie může v rané fázi pomoct, tzn. postavit koně do studeného potoka na několik hodin, do kyblíků s vodou a ledem... Něco se HODNĚ POSRALO.

Může se to stát KAŽDÉMU KONI, i když někteří jsou k tomu náchylnější (hlavně koně obézní, popř s inzulinovou rezistencí)

Jak se to stane??

  1. nejčastěji náhlým, nebo dlouhodobým překrmením sacharidů - obilniny (hlavně oves), ovoce, pečivo, zelená tráva atd..

  2. zánět v těle - koně se často schvátí při prodělávané infekci - zánětu v těle

  3. chemicky - medikace, antibiotika, kortikosteroidy, ale i odčervení může způsobit epizodu laminitis. Otrava - třeba nějakou bylinou, odčervovací pastou, antibiotiky... zrovna váš kůň na to může být citlivý.

  4. Zadržením lůžka po porodu u chovné klisny, po velkém odčervení silně začerveného koně

  5. mechanicky - šílená vyjížďka, trénink - delší cválání po tvrdém povrchu může také způsobit mechanické odtržení lamelového spojení kopytní kosti s kopytní stěnou.

Dávejte pozor. Opravdu se to může stát každému koni.