PODCEŇUJEME HNILOBU? -Hana Kantorová
aneb tohle byste asi v noze mít nechtěli...
Spousta majitelů koní hluboce podceňuje problémy s hnilobou střelky. To přece koně mívaj, ne? Je to normální a normálně s tím chodí... ne?
No, když se na to přibije podkova a kůň na střelku nenašlapuje, zastaví se kopytní mechanismus - tzn. že nenastane to, že se kopyto při každém nášlapu roztáhne, rozplácne a pak zase smrskne, tak kůň chodí a bakterie, houby a plísně uvnitř střelky si mohou uvnitř koňské nohy udělat nekonečný mejdan, dokud se neprožerou doslova až na kost. Hniloba se může vyskytovat nejen ve střelce, ale také ve střelkových rýhách, v bílé čáře (velmi často vídám "pecku" přímo u špice). Hniloba může proniknout i do chodidla, pokud jsou tam škvíry a díry, kde se bakterie a houbové infekce udrží. Každopádně, pokud na kopytě uvidíte cokoliv černého, nepěkného, škvíry, díry, kolečka, nebo na střelce hmotu podivné barvy a konzistence (střelka je celá hnědá a houbovitá), ihned zasáhněte a zamyslete se nad tím, kde je chyba. Opravdu to bolí a je třeba to podchytit v začátku.
Ale co bosí koně? Lidé si často stěžují, že jsou citliví, a to i na písku, natož na kamínkách, jsou ztuhlí, zkracují chody.. Špatný trim? Možná, ale i při tom nejlepším trimu bude kůň bolavý a ztuhlý, pokud tam je větší hniloba. Na obrázcích vidíte, jak hluboko do živého může i taková "běžná" hniloba zasahovat. Je to zánět, který rozežírá nejdříve mrtvé, ale následně i živé tkáně uvnitř koňské nohy. Bolí. Brání zdravému pohybu. Ničí celého koně, protože kůň s takto bolavými patkami bude našlapovat od špic a tím si ničí celý pohybový aparát. Časem veterinář diagnostikuje třeba "podotrochlozu". Hniloba totiž zapříčiňuje i zúžení střelu a celého kopyta v důsledku jeho nepoužívání, může nastat i stav, kdy celé kopyto "odjede" dopředu. Proto, že kůň našlapuje na špice.
spousta majitelů koní ani nepozná, že má jejich kůň v noze hnilobu. Tak zde je pár příkladů:
Co s tím?
a) krmení - šťavnatá zelená tráva, obilniny, pečivo, ovoce a mrkev - to je krmení, které díky vysokému obsahu sacharidů zakyseluje organismus a může výrazně přispět k tvorbě hnilob. Příliš mnoho obilovin, nebo jiných krmiv s vyšším obsahem sacharidů, komplikuje léčbu hnilob, ale např. i znemožňuje nárůst silného chodidla a kopytních stěn. Za současného deficitu zinku a mědi je katastrofa na světě. Takže adepty na nepěkné hniloby, ale také separace kopytní stěny, infekce bílé čáry ve špičce kopyta, tzv. pecka , budou koně s přebytky cukrů v krmné dávce, ale i koně, kteří jsou třeba kvůli dietě stále jen na seně, protože v seně většinou nebývá dostatek zinku a mědi, což jsou látky zásadní pro výstavbu kopytní rohoviny, ale také pro metabolismus cukrů. Musíme tedy vyladit krmnou dávku tak, aby nebyla nabitá sacharidy (ty by měly být cca do 10% pokud kůň není v intenzivní zátěži), a aby koni nechyběly důležité mikroprvky. Také přebytek železa nám všechno převrátí naruby a zinek a měď se z krmné dávky nevstřebá. Bez vhodného nastavení krmení je velmi těžké, a někdy skoro nemožné se hnilob a separací trvale zbavit. Viz článek NAKRMTE KOPYTO: https://www.mustang-trim.cz/l/nakrmte-kopyto/
b) správný tvar kopyt - příliš vysoké patky a zúžený střel s hlubokou rýhou - to je ideální prostředí k usídlení agresivních bakterií, plísní a spor hub. Patky musí být v přiměřené výšce, aby střelky mohly být silné, široké a zdravé.
c) správná úprava střelky - je třeba důkladné péče o střelku. Při strouhání ji celou pěkně začistit, aby zůstala rovná, bez záhybů, škvír a cárů staré rohoviny. Pokud tam nějaké záhyby, nebo díry jsou, je třeba to vyléčit! Důkladnou každodenní desinfekcí a vytrvalou péčí a nastavením ostatních podmínek, umožňujících uzdravení. Mně se nejvíce osvědčil sprej SOS-FROG, použít se také dá chlorhexidin 5%, peroxid vodíku 10%, i Betadine (nejméně účinná) když nemáte nic lepšího po ruce. U velmi škaredých hnilob je možno v začátku léčby ničit bakterie a houby sprejem Pederipra, což je ovšem širokospektré antibiotikum a podle toho je třeba s ním zacházet. Používat max. 10 dnů a pak přejít na některou z desinfekcí. Někdy používám také bukový dehet, ale spíše na zahojené hniloby nebo preventivně, když je sucho a předpověď hlásí mokro. Každopádně spíš povrchově, nikoliv do hluboké hniloby s živou, bolavou ránou. Desinfikujte denně až do zacelení ran a, pokud možno, nenechávejte na střelce cáry mrtvé rohoviny. Pokud je hniloba v centrální střelkové rýze 1 - 3cm hluboká, jako nejefektivnější se osvědčila intenzivní léčba chlorhexidinem, kdy se gázový čtvereček, napuštěný chlorhexidinem, nacpe až dovnitř, na infikované dno střelkové rýhy. Pak ještě obvykle celé kopyto zastříkám sprejem SOS-Frog. Pokud se léčba provádí denně a soustavně a koníkovi se přitom přidá vhodný minerální doplněk, většinou se taková hluboká infekce hojí rychlostí 1cm za měsíc. Jakmile střelka sroste, je třeba ji udržovat celistvou a zdravou. Koníkovi se bude chodit mnohem lépe. Přemíra sacharidů a nedostatek zinku a mědi brání v úspěchu léčby. Na obrázcích dole je vidět jak postupovat při ošetření hluboké infekce v centrální střelkové rýze.
SOS - FROG na desinfekci a léčbu hnilob.
Koupíte v každém e-shopu. Nikde neuvádějí složení, takže pro vaši informaci, složení zde:
- přírodní účinnou látkou je dehet z borovice, tady tvoří 12 až 18% z celkového obsahu. Další pomocnou látkou je methylsalicylát - derivát kyseliny salicylové (tedy něco jako Acylpyrin), který funguje podobně, jak kafr a menthol. Methylsalicylát, který patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých činidel, inhibuje syntézu prostaglandinů v důsledku inhibice cyklooxygenázy, snižuje otok a infiltraci zanícené tkáně. -
A za třetí - genciánová violeť. Genciánová violeť je triarylmethanové barvivo. Používá se pro histologické barvení a v Gramově metodě klasifikace bakterií. Má protibakteriální, protihoubové a protihelmintické vlastnosti a byla dříve významným antiseptikem.
Nezapomeňte ale, že především je potřeba koníkovi doplnit zinek a měď a střelku pravidelně začišťovat.
Další účinnou metodou na přírodní bázi je máčení celého kopyta až po spěnky v 50% roztoku jablečného octa a vody. Pro docílení maximální účinnosti je třeba takto máčet kopyta alespoň 3x týdně po dobu 20 - 30 minut. V mezičase je třeba použít další desinfekce a kopyta ošetřovat alespoň SOS-FROG. Pokud je hluboká hniloba v centrální rýze, je třeba postupovat jak je uvedeno výše. Lázeň v roztoku jablečného octa je vhodné aplikovat před ošetřením tamponem z gázy a následnou desinfekcí.
Zdravá střelka je střelka celistvá, strukturou podobná gumě pneumatiky, bez jediné škvíry, nebo černého fleku.
d) čistota - v přírodě se kůň běžně nepohybuje ve špíně - v blátě, natož v hnoji. Není na to připravený. Udržujte je pokud možno v čistotě, a alespoň část dne v suchu, nejlépe na čistých pilinách, které vysušují, hlavně když už se váš kůň s hnilobami a separacemi léčí. Výsledky budou lepší a rychlejší. Sláma je naopak nejméně vhodnou podestýlkou. Infekcím všeho druhu se na slámové podestýlce, byť denně udržované v maximální čistotě, skvěle daří.
Pozor na krmiště s rozházeným, zakáleným senem (popř. smíchaným s blátem), kde koně stojí celý den a žerou. V takových podmínkách skoro nelze hniloby úspěšně vyléčit a docílit perfektního stavu kopyt. Ohledně čistoty přístřešků a boxů také nelze dělat kompromisy. Kůň by měl mít možnost najít si během dne příjemné a suché místo k odpočinku.