HIGH/LOW syndrom

09.09.2019
high/low
high/low

adaptováno z článku Peta Rameyho High/Low Hooves: a Whole-Horse Issue (11-10-13) Pete Ramey

JEDNA PATKA VYSOKO A DRUHÁ NÍZKO
- jak to vzniká a co s tím??

Tento problém se objevuje zejména na předních nohou koně. Jedna patka je příliš nízká a druhá příliš vysoká. Je třeba si uvědomit, že tento stav se promítá do celého pohybového aparátu koně a ovlivňuje jeho ohebnost a pohyb (lidově řečeno - kůň je celej nakřivo)

JAK TO TEDY VZNIKÁ?
- zanedbáním péče o kopyta hříběte. U mladého koně se lehko stane, že při pasení preferuje jednu nožku dopředu a druhou dozadu (občas se tomu proto říká "pastevní postoj" nebo "pastevní kopyta") Pokud ale už od věku cca 3 měsíců hříběte správně strouháte a nic nepodceníte, velice snadno se to srovná. V opačném případě se u mladého koně může všechno dost výrazně v celém pohybovém aparátu zafixovat a někdy je pak obtížné a zdlouhavé to v dospělém věku spravit.

- kovář něco přehlédl, není dostatečně pečlivý a nadále to strouhá nedbale a stále stejně (bohužel častý případ). Tělo se bohužel přizpůsobí, tedy celé se zkřiví. Pak se divíme, že je na jednu stranu tuhý a neohebný, na jednu stranu ho nenacváláme.

- úrazem nebo nemocí
Pokud z důvodu úrazu, nebo nemoci kůň jedné noze uhýbá, nebo mu ulevuje od bolesti postoj, kdy jedna noha je více natažená a nakročená dopředu a druhá je podkročená dozaději, brzy si vytvoří tento syndrom. V takovém případě ale přílišné rovnání může vše ještě zhoršit, pokud způsobuje další bolestivost. Pak je třeba se zaměřit v první řadě na vyléčení úrazu (jiného problému, který způsobuje šetření jedné nohy a přetěžování druhé)

- další faktory, které křiví koně: křivé sedlo - POZOR, některá sedla (anglická i westernová) můžou mít shit kostru, která je zdeformovaná a tudíž křivá na jednu stranu! Pak máte problém jak vyšitý.
Křivý jezdec - jste křiví? Tak se dejte dohromady, než sednete na koně! Bude vás následovat.
Špatný trénink. Nezapomínejte jezdit souměrně. Všechno, co děláte nalevo, dělejte i napravo. Ujistěte se, že je kůň vyvážený, měkký a ohebný na obě strany stejně.

KDYŽ UŽ TO TAM MÁME - CO S TÍM??
Prostě to srovnáme? No, proč ne. Pokud je problém krátkodobý, nebo možná jen kovář někam spěchal a něco přehlédl, pak ano.
ALE - často to tak jednoduché bohužel není.
Je potřeba postupovat obezřetně a citlivě. Pokud je zde akutní problém - úraz, nemoc - je třeba hlavně léčit tento problém, který je příčinou! A kopyta citlivě rovnat jen do té míry, aby to koni jeho stav nezhoršilo. Pokud ho ta noha totiž bude bolet ještě víc, problém se rovnáním může naopak ještě zhoršit.
- pokud je tento problém dlouhodobý, v nejhorším případě už od hříběte, pak je nutný celostní přístup. Pouhým srovnáním kopyt to nevyřešíte, naopak to může být pro koně a celý jeho pohybový aparát obrovský šok a dokonce se vše může ještě zhoršit. Je třeba postupovat po troškách a zároveň se srovnávacím trimem rovnat a uvolňovat svalstvo, šlachy, celý pohybový aparát. Na místě je fyzioterapie, uvolňovací masáže jako např. Equine Touch, ale třeba také Dornova metoda a spousta dobré práce na uvolňování a ohýbání, na pravidelných chodech ze země i ze sedla. Protahování končetin dopředu může také pomoct. A pokud možno venkovní ustájení s možností volného pohybu 24 hod. denně. Pouhá úprava kopyt opravdu nestačí a může to být běh na dlouhou trať.

Při samotné úpravě kopyt je třeba se soustředit na zesílení chodidla na nízkém kopytě a posunutí překlopu dozadu. Na vysokém kopytě nesmíme patku zkrátit natolik, aby byla příliš citlivá, ale jen tolik, kolik nám kopyto v tu chvíli dovolí.
Každé kopyto je třeba strouhat zvlášť, ne se snažit je za každou cenu dokonale srovnat. Především je třeba současně řešit příčinu tohoto stavu a zajistit vybalancování koně a jeho chodů, pak se vše vrací do normálního stavu postupně samo zároveň s kopyty.

originál od Peta Rameyho:
https://www.hoofrehab.com/HighLowHooves.htm